آرشیو بلاگ, مقالات

پارچه کتان بهتر است یا پارچه پنبه ای؟

پارچه کتان

کتان بهتر است یا پنبه؟

پنبه راحت ترین پارچه طبیعی جهان است . قدمت پارچه های کتان اگر به اندازه پنبه نباشد کمتر از آن نیست. کتان هم مانند پنبه پارچه خنکی است و هر دو قدرت جذب آب بالایی دارند. بسیاری پارچه های کتانی و پنبه ای را مترادف هم میپندارند در حالیکه این گونه نیست و کتان از الیاف گیاه کتان  بدست می اید و پنبه از  گیاه پنبه.

کتان چیست؟

پارچه کتانی پارچه ای زیبا و بادوام است که از گیاهی به نام کتان تهیه می شود. الیاف کتان یکی از قویترین الیاف طبیعی است. در حقیقت ، پارچه آنقدر بادوام است که روکش های میز و دستمال های ساخته شده از کتان برای نسل ها دوام می آورد. پارچه ‌کتانی در واقع از الیاف ساقه‌ی کتان ساخته می‌شود. کتان گیاه علفی یکساله‌ و دارای برگ‌های سبز مات و ساقه‌ی متشکل از الیاف نرم و بلند است. از این الیاف نخ کتانی هم به دست می‌آورند. پارچه ی کتان به عنوان پادشاه پارچه ها شناخته می‌شود.  این تنها ماندگاری نیست که کتان برای آن شناخته شده است. پارچه ای بسیار صاف و دارای درخشش طبیعی است کالاهای ساخته شده از ان را متمایز میکند. این درخشش ماندگار است و از مقدار موم طبیعی موجود در پارچه کتانی ناشی می شود.

 

پارچه کتانی

پارچه کتان

خصوصیات بارز پارچه کتانی:

پارچه های کتانی نسبت به پنبه بیشتر نیاز به اتو کردن دارند.

پارچه ساخته شده از کتان گران تر از پارچه پنبه ای است.

پارچه بافته شده از کتان ریز بافت تر از پارچه پنبه ای است

 

پنبه چیست؟

پنبه از گیاه پنبه به دست می آید و بشر از زمان تمدن های باستان در مورد همه کاره بودن این پارچه شگفت انگیز خبر داشته است. چون این محصول طبیعی است ، پارچه حاصل از آن برای انواع پوست مناسب است و به همین دلیل نقاطی که امکان رشد پنبه وجود داشته باشد حتما کشت می شود . پنبه فقط برای لباس مورد استفاده قرار نمی گیرد بلکه از آن برای روتختی ، روکش و پرده نیز استفاده می شود. الیاف پنبه از طریق فرآیندی به نام شانه کردن از دانه های پنبه جدا می شوند و پس از آن چرخانده می شوند (تابیده می شوند) تا به نخ هایی تبدیل شوند که برای ساخت پارچه مناسب باشند.

 

پارچه پنبه ای

پارچه پنبه ای

 

خصوصیات بارز پارچه پنبه ای

پنبه ارزان تر از کتان است

پارچه پنبه ای کمتر از پارچه کتانی چروک میشود

نگه داری پارچه پنبه ای راحتتر از پارچه کتانی است.

پارچه پنبه ای درشت بافت تر از پارچه کتانی است

1 نظر در “پارچه کتان بهتر است یا پارچه پنبه ای؟

  1. محمود گفت:

    مقاله مفیدی بود.تفاوت بین کتان وپنبه را خوب توضیح دادید. ممنون

    آیا این نظر برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *